اخبــــــار برگـــزیده
دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) برگزار نمود
مراسم اختتامیه کلاسهای قرآن کریم رمضان المبارک 1437 ه ق و 1395 ش


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) مراسم اختتامیه کلاسهای قرآن کریم رمضان  المبارک 1437 ه ق و 1395 ش که بصورت همه روزه ساعت 7 صبح الی 8 صبح ، ویژه کارکنان پایور ، دانشجویان و کارکنان وظیفه در     کلاس درسی برگزار گردید . در این  مراسم که امیر فرماندهی محترم دانشگاه  امیر دریادار دوم خرداد حکیمی و رییس عقیدتی سیاسی دانشگاه  حجت الاسلام محمد تقی حجازی و جمعی از فرماندهان و کارکنان و دانشجویان حضور داشتند . حجت الاسلام حجازی طی سخنانی درک عظمت قرآن کریم، رامنوط به معرفت قرآن در تمامى ابعاد دانست و گفت :

شناخت حقایق و معارف غیبى، اسرار و حکم، شرایع و احکام، قصص و امثال، محکم و متشابه، تأویل و تنزیل و ظاهر و باطن آن، که هر کدام بُعدى از ابعاد و جلوه‏اى از جلوه‏هاى قرآن کریم است

ودر برگیرنده عالى‏ترین معارف الهى در زمینه شناخت خداوند متعال، اسما و صفات الهى، اسرار توحید، ویژگیهاى سفیران و پیامبران الهى، اسرار جهان غیب، سنتهاى حاکم بر جامعه‏هاى بشرى، شناخت انسان و فرجام کار او، اخبار غیبى مربوط به گذشتگان و آیندگان است و همچنین حاوى نظام‏هاى اجتماعى، حقوقى، اقتصادى و سیاسى است که بشر براى سعادت و خوشبختى جاودانه خود به آن نیاز دارد. وی در ادامه اظهار داشت :

قرآن کریم نشانگر راهى است که پیمودن آن انسان را از یوغ بردگى ستمگران نجات مى‏دهد و از اسارت در زنجیر جهل، خرافه و هواهاى شیطانى مى‏رهاند و او را در مسیر سلامت قلب، پاکى ظاهر و باطن و پیشرفت مطلوب انسانى و معنوى قرار مى‏دهد.

حجت  الاسلام حجازی در ادامه افزود : قرآن حاوى معیارهاى جاودانه براى شناخت حق از باطل و سره از ناسره است. با شناخت این ویژگیها و خصوصیات است که درک عظمت و رفعت ذاتى قرآن کریم و برترى آن بر دیگر انوار الهى روشن مى‏شود.

علاوه بر همه این ویژگیها، اتصال قرآن به معدن عظمت الهى، عظمت و رفعتى فراتر از اندیشه‏هاى عادى به آن بخشیده، و این کتاب را داراى برکات و آثار خاصى در جسم و روح انسان بلکه در تمام جهان هستى قرار داده است.

از آنجا که شناخت و استفاده از این کتاب الهى به فراخور استعداد انسانها متفاوت است، درک عظمت قرآن نیز متناسب با این درک متفاوت خواهد بود.

ایشان در پایان یادآور شدند که : شناخت حقیقت قرآن کریم و احاطه کامل بر همه ابعاد آن جز براى کسانى که قلب مطهر آنها تجلى نور قرآن بوده، میسر نیست. از این رو، براى شناخت ابعاد گوناگون عظمت وفضیلت قرآن، ناگزیر باید به حاملان علوم الهى و آگاهان به اسرار این کتاب عظیم که همانا پیامبر اکرم ـ صلى الله علیه و آله ـ و اهل بیت ـ علیهم السلام ـ هستند، مراجعه کرد و در سایه آموزه‏هاى آنها به فهم تعالیم قرآن نایل آمد و عظمت آن را درک کرد.در پایان مراسم از تعداد 59 نفر از برگزیدگان و مربیان برتر  کلاسها با اهدا لوح و هدایا ی ارزشمند قرآنی تقدیر بعمل آمد .  


 
امتیاز دهی